Novi objekt štale muznih krava planiran je u Osoju. Ukupna površina farme Marena bit će 3 hektara ukoliko dobiju dozvole.
Farma Marena iz Posušja zvanično je započela proceduru dobijanja dozvole za proširenje proizvodnog kapaciteta uz dodatnu gradnju štale muznih krava i pripadajuće lagune za gnojovku. Postojeći kapacitet farme je 200 muznih krava, a dogradnjom je planirano proširenje na dodatnih 175 grla.
Podsjetimo, kako je Agroklub već pisao, riječ je o objektu koji će biti jedan od najsavremenijih u ovom dijelu Evrope, u kojem će bii instalirana moderna oprema, uključujući robote za mužu te madrace za krave. Novi objekt štale muznih krava planiran je u Osoju, gdje bi površina budućih objekata bila 2.735 m2 na površini 7.722m2 pripadajućih čestica. Prema ovim podacima ukupna površina farme Marena bila bi 3 ha.
Budući objekti će biti smješteni na istočnom dijelu parcele u relativnoj ravnini ispod postojećih objekata farme (štale i lagune). U samom istočnom djelu parcela je smještena laguna za gnojovku, kružnog oblika, dimenzionirana za potrebe šestomjesečnog deponiranja gnojovke u skladu s direktivama. Štala će biti opremljena opremom za moderni uzgoj mliječnih krava sve u skladu s Evropskim smjernicama i dobrobiti životinja.
Savremeni način držanja krava podrazumijeva da se kravama u fazi laktacije i suhostajnom period omogući optimalno kretanje u zatvorenom i otvorenom prostoru, slobodan pristup hranilištu, vodopojilištu i ležištu. Također se podrazumijeva da se subjektivni utjecaj neposrednih izvršitelja na vitalne funkcije u proizvodnji mlijeka (ishrana, napajanje, muža, teljenje, njega u post-telidbenom periodu), prihvat i uzgoj teladi svede na što manju mjeru, čime se poboljšavaju uvjeti za dosljedno provođenje tehnološkog procesa na farmi, te da se objedini funkcija muže i manipulacije mlijekom na jednom mjestu u centralnom skladištu, čime se putovi mlijeka na farmi skraćuju na minimum, poboljšava kvaliteta muže, higijena mlijeka, vimena i muznih jedinica.
Hranjenje se obavlja putem traktorske prikolice (miješalice) gdje je osnovni(TMR) obrok sastavljen za dva različita boksa,ovisno po mliječnosti,te se na farmi još nalaze 3 automatske hranilice iz kojih krave dobiju jedan dio koncentriranog dijela obroka što ovisi o količini proizvodnje mlijeka određene krave. Mlijeko se skladišti u laktofrizu kapaciteta 6000 l.
Cjelokupan tehnološki projekt štale, kako je navedeno, usklađen je s najvišim standardima za mliječno govedarstvo te doprinosi dobrobiti životinja. Projektna rješenja su takva da ne ometaju ili ugrožavaju zdravlje ljudi niti su prijetnja za isto, te nemaju negativan utjecaj na okoliš, buku, promet, vizualni kvalitet, floru i fanu.
Zahtjev za prethodnu procjenu utjecaja na okoliš pogledajte ispod ovog teksta
Mještani Osoja, kako je pisala Hercegovina info, ranije su se žalili da se otpad s farme izlijeva u polje, na brojna privatna zemljišta te strahuju zbog širenja kapaciteta. No, kako je navedeno u Zahtjevu za prethodnu procjenu uticaja na okoliš za Projekat proširenja proizvodnog kapaciteta postojeće farme, koji je Federalno ministarstvo okoliša i turizma stavilo na uvid, planirana je izgradnja nepropusne podloge u lagunama čime je spriječen doticaj gnojovke ili otpadnih voda s farme s podzemnim i površinskim vodama. Objekti imaju nepropusni betonski pod. Postojeća i novoplanirana štala imaju/imati će sistem odvodnje oborinskih voda čime je spriječeno proticanje istih za vrijeme kišovitog vremena.
Dokumenti
Tagovi
Autorica