Ovogodišnja globalna tema je "Naša energija, naša planeta", koja naglašava važnost prelaska na obnovljive izvore energije i smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu.
Danas, 22. aprila, obilježava se Dan planete Zemlje. Riječ je o globalnom događaju posvećenom podizanju svijesti o zaštiti okoliša i održivom razvoju. U Bosni i Hercegovini, ovaj dan se tradicionalno obilježava različitim aktivnostima koje uključuju edukativne radionice, akcije čišćenja, sadnju drveća i druge inicijative usmjerene na očuvanje prirode.
Ovogodišnja globalna tema je "Naša energija, naša planeta", koja naglašava važnost prelaska na obnovljive izvore energije i smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu.
"Majka Zemlja ima groznicu", riječi su kojima je generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš, započeo svoju ovogodišnju poruku povodom Dana planete Zemlje, dodavši kako je prošla godina je bila najtoplija ikad zabilježena, odnosno "posljednji udarac u deceniji rekordnih vrućina."
Istakao je kako znamo šta uzrokuje ovu "bolest", navodeći da je riječ o emisijama stakleničkih plinova koje čovječanstvo upumpava u atmosferu – pretežno izgaranjem fosilnih goriva. Znamo simptome, dodao je, nabrajajući razorne požare, poplave i vrućine.
"I znamo lijek: brzo smanjenje emisije stakleničkih plinova i prilagođavanje turbo punjenja, kako bismo zaštitili sebe i prirodu od klimatskih katastrofa. Krenuti na put oporavka je dobitna opcija. Obnovljiva energija je jeftinija, zdravija i sigurnija od alternativa fosilnim gorivima", naveo je Gutereš.
Ova godina je kritična, ocijenio je, poručivši kako sve zemlje moraju kreirati nove nacionalne klimatske akcione planove koji su usklađeni sa ograničavanjem globalnog porasta temperature na 1,5 stepeni Celzijusa, što je neophodno kako bi se izbjegla najgora klimatska katastrofa.
"Potrebna nam je akcija da se uhvatimo u koštac sa zagađenjem, zaustavimo gubitak biodiverziteta i pružimo finansije koje su zemljama potrebne da zaštite našu planetu. Zajedno, hajdemo na posao i učinimo 2025. godinom vraćanja zdravlja Majci Zemlji", zaključio je generalni sekretar UN-a.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 22. april Međunarodnim danom majke Zemlje rezolucijom usvojenom 2009. godine. Taj dan prepoznaje Zemlju i njene ekosisteme kao zajednički dom čovječanstva i potrebu da se ona zaštiti kako bi se poboljšao život ljudi, suprotstavilo klimatskim promjenama i zaustavio kolaps biodiverziteta.
Kakve veze ima regenerativna poljoprivreda i Dan planete Zemlje? Evo 10 činjenica
Klimatske promjene, promjene prirode koje je napravio čovjek, kao i zločini koji narušavaju biodiverzitet, kao što su krčenje šuma, promjena korištenja zemljišta, intenzivirana poljoprivreda i stočarska proizvodnja ili rastuća ilegalna trgovina divljim životinjama, mogu ubrzati brzinu uništenja planete.
Zaštita planete je odgovornost svih nas.
Proteklih su dana u brojnim gadovima u BiH provedene akcije čišćenja i pošumljavanja.
Univerzitet u Sarajevu, odnosno Poljoprivredno-prehrambeni fakultet, danas od 9 sati, organizuje događaj posvećen regenerativnoj poljoprivredi, zaštiti okoliša i održivom upravljanju prirodnim resursima. Ovaj događaj je otvoren za sve zainteresirane, posebno za studente i mlade, s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša.
Sarajevo Film Festival (SFF), u saradnji s Mrežom festivala Jadranske regije, organizira besplatnu projekciju dokumentarnog filma "TerraForma" u kinu Meeting Point u Sarajevu. Projekcija je zakazana za 22. april u 18 sati, a film će biti dostupan online od 23. do 30. aprila.
Tagovi
Autorica