Pretraga tekstova
Ako vaš dom krasi prirodna jelka, neophodno je da doznate i nekoliko osnovnih pravila o ovoj zimskoj ljepotici.
U posljednjih nekoliko desetljeća sve je više ljudi koji vode računa o zaštiti prirode i biodiverziteta. To je vjerojatno i glavni razlog što je broj okićenih umjetnih jelki gotovo svake godine znatno veći od broja prirodnih. Ipak, često se u kućanstvima u kojima se jednom okiti prirodno drvce o umjetnom više nikada ne razmišlja.
Prirodna jelka u dom unosi svježinu, ljepotu i miris prirode, što nijedna plastična ne može imati. Uz to, nekada se vjerovalo da se zelene jeline grančice unose u kuću kako bi nas podsjećale na ljepotu svježih biljaka i na to da će dugu hladnu zimu uskoro zamijeniti proljeće. Ljubitelji prirode i mirisa borovine sigurno su se ovog Božića i Nove godine odlučili za stabla jelki s korijenom.
U gotovo svim rasadnicima postojala je ponuda četinarskih sadnica koje su namjenski proizvedene u svrhu božićnih jelki. Najčešće vrste koje smo kupili zbog lijepog, dekorativnog izgleda jesu: obična jela, obična smrča, srebrna smrča.
Važno je orošavanje iglica, kako ne bi opadale (_Alicja_ / Pixabay)
Za jele s korijenom potrebna je posebna njega. Posebno se mora voditi računa o njezi jelke u kućnim uvjetima. Takvim sadnicama duži životni vijek omogućavaju busenovi. Zato bi njih trebalo redovno zalijevati. Grane jelke, suprotno tome, nije preporučljivo zalijevati.
"Poanta je da se busen održi kompaktnim, kao i da se održi vlaga određenog busena, jer osnova svake sadnje je da zrak ne prodre pod korijen i sasuši biljku. Neophodno je i orošavanje biljke, kako iglice ne bi opadale. Baš kako je neophodna adaptacija prije nego što se biljka unese u toplo, kada se iznosi, također je neophodna adaptacija zbog topline prostora. Na kraju je potrebno posaditi i dobro zaliti biljku", savjetuje Mića Babić.
Foto: Bigstockphoto/Yastremska
Tagovi
Božićne jelke Kako zalijevati božićnu jelku Prirodna jelka
Autorica
Više [+]
Mirjana je diplomirani novinar, dijete sa sela i entuzijast u duši. Novinarstvom se bavi od 2008.godine.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeno više od 7 miliona KM poticaja za šest mjera u RS
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske uplatilo 7.072.888 KM za podsticaj u poljoprivredi i to za 1.684 korisnika podsticaja. Plaćene su sl...